Menu


Polecamy Marsz Nordic Walking w Koszwicach


Ksiądz Sebastian Kneipp - początki leczenia zimnem

Ksiądz Sebastian Kneipp, żyjący w latach 1821-1897 pochodził z ubogiej bawarskiej rodziny.

Rozpoczął studia teologiczne na uniwersytecie w Monachium. W trakcie studiów zachorował na gruźlicę, która wówczas była chorobą nieuleczalną. Nie mógł pogodzić się z wyrokiem i zaczął szukać metod ratowania życia. W bibliotece uniwersyteckiej znalazł książkę dra Ertla z 1831 roku opartą o wydaną 93 lata wcześniej pozycję Johanna Siegemunda Hahna traktującą o leczeniu wodą.

Kneipp rozpoczął eksperymenty z wodnymi kuracjami zmieniając temperaturę wody, czas i formę zabiegów. Testy doprowadziły w końcu do opracowania naturalnych metod leczenia wielu schorzeń. Ksiądz spisał je wydając w 1886 roku książkę pt. "Moje leczenie wodą" (niem. "Meine Wasserkur"). Książka została przetłumaczona na wiele języków świata, w tym na polski.
Kneipp zdrowym zalecał hartowanie ciała przez chodzenie boso po mokrej trawie, po mokrych kamieniach, po świeżym śniegu, w zimnej wodzie. Chorym zaś aplikował m.in. kąpiele, polewanie kolan, okłady, omywania i picie wody.

Oto jeden z przepisów na leczenie kataru z książki "Moje leczenie wodą" w przekładzie A. J. Łukaszewicza z 1903 r.:

"Kto chce się pozbyć kataru prędko i łatwo, niechaj się położy do łóżka, i niech omywa co godzinę piersi i brzuch, plecy zaś niechaj mu omyje silnie ktoś drugi. 3 - 4 takich omywań przez noc 1 uleczą z kataru świeżo nabytego."

Trzeba tu zaznaczyć, że omywanie ma być dokonywane zimną wodą i nie dłużej jak dwie minuty. Określenie "silnie" oznacza szybko. Nie należy zabiegu wykonywać przy dreszczach, nie należy też nacierać ani osuszać. Każdy zabieg wykonywany miał być z umiarem, delikatnie i równomiernie.

W swojej książce pt. " Moje leczenie wodą" opisuje również sposoby hartowania organizmu.

Rozdział zatytułowanym Zimna kąpiel całkowita dla zdrowych odpowiada na trzy pytania dotyczące zimnych kąpieli.

      1. W jakim stanie i dyspozycji powinno być ciało zdrowego, aby z dobrym skutkiem mógł zimnej, całkowitej użyć kąpieli?

Polecam więc całkowitą kąpiel najpierw zdrowym o każdej porze roku, zimą i latem i zaręczam, że właśnie takie kąpiele wzmacniają i utrzymują zdrowie, czyszczą skórę, podniecają jej czynności, orzeźwiają, ożywiają cały organizm. Zimą nie należy brać więcej nad 2 tygodniowo... Dyspozycja do zimnej kąpieli wtenczas jest dobrą, gdy całe ciało zupełnie jest rozgrzane... Cokolwiek czynisz, kochany czytelniku, czyń rozsądnie i nie przekraczaj przepisanej miary. Używać kąpieli całkowitej, nie należy częściej niż trzy razy w tygodniu.

      2. Jak długo zdrowy może pozostać w kąpieli?

Kto bierze kąpiel całkowitą, niechaj się szybko rozbierze i wejdzie do obok stojącej wanny na 1 minutę,... zanurza się aż do szyi na jedno okamgnienie, występuje z wody i nie osuszając się, ubiera z możliwym pośpiechem Cokolwiek czynisz, kochany czytelniku, czyń rozsądnie i nie przekraczaj przepisanej miary. Używać kąpieli całkowitej, nie należy częściej niż trzy razy w tygodniu.

      3. W jakiej porze roku rozpoczyna się najłatwiej hartowanie?

Zacznij zaraz dzisiaj, ale zacznij łatwymi zabiegami - patrz środki hartujące

Jest autorem następujących książek:

     -  Moje leczenie wodą (niem. Meine Wasserkur, 1886)
     -  Tak żyć potrzeba (niem. So sollt ihr leben)
     -  Mój testament dla zdrowych i chorych
     -  KODYCYL DO MOJEGO TESTAMENTU DLA ZDROWYCH

Aktualnie działają "Związek Lekarzy Kneippa" (ok. 1000 członków) oraz "Konfederacja Kneippa" (ok. 250 tys. członków).

Kneipp uważany jest za jednego z twórców idei medycyny naturalnej i naturalnego stylu życia. Łączył hydroterapię, higienę i pielęgnację ciała, ziołolecznictwo, ćwiczenia fizyczne i zdrową dietę. Wierzył, że zdrowy umysł to podstawa zdrowego ciała.